Яким бути? (урок з предмету “Я у світі)

Мета: продовжити формувати в учнів власне «Я»; вчити визначати риси  харак­теру, розпізнавати вчинки, прагнути до самовиховання; виховувати гуманну, творчу, соціально активну особистість.

 Хід уроку

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання                Добрий день вам, любі люди,

Хай вам щастя – доля буде,

Не на день і не на рік,

А на довгий –  довгий вік.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

1. Вправа  «Утвори пари»

1 З’єднайте стрілочками риси характеру та їх тлумачення.

Нечупара                            не звертає ні на кого уваги.

Улеслива                 говорить не те, що думає, а те, що хочуть від почути.   Байдужа                                неохайний, брудний.

 

2. З’єднайте стрілочками прислів’я та їх тлумачення.

Або пан, або пропав.                                Жадібний.

Дає і з рук не випускає.                              Лінивий.

Любить роботу, як кріт сонце.                      Рішучий.

 

2.Бесіда

– Діти, про що ми говорили на минулому уроці ?

Скажіть будь ласка:

–          Людське «Я». З чого воно складається?

–          Чи можна лише по зовнішньому вигляду говорити про людське «Я»?

 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

 

1.Сьогодні на уроці :

–          Якою може і повинна бути людина.

–          З`ясувати поняття доброта.

–          Визначати риси  характеру.

–          Розвивати вміння порівнювати, аналізувати.

–          Сприяти пізнанню себе.

–          Розпізнавати вчинки людей.

–          Прагнути до самовиховання

–          Виховувати  творчу, соціально активну особистість

 

2 . Визначення очікувань:

Пропоную озвучити очікувані результати нашої роботи.

Виходячи із завдань уроку. Продовжте речення:

«Від сьогоднішнього уроку я  очікую»-

… більше дізнатися, «Яким бути?»

… навчитися творити добрі вчинки

… навчитися висловлювати свої думки

… прислухатись до свого серця

…дружної, спільної праці

 

 

3. Правила

—- Давайте  до слова доброта доберемо такі слова,  які починалися б із перших букв цього слова і відповідали тим якостям, які нам слід проявити на уроці.

Отже сьогодні ми будемо.

Д —- дружними

О — охайними

Б — бадьорими

Р — розумними

О — організованими

Т — товариськими

А — активними

 

4. Вивчення нового матеріалу.

 

  1. Повідомення вчителя

Кожна людина розгадує різні загадки. Найцікавіша загадка, яку ти розгадуватимеш усе життя, – ти сам. А ти весь час змінюватимешся зовні, пізнаватимеш навколишній світ. Щоразу тобі потрібно буде зрозуміти, яким ти став, чого досяг.  Ти будеш краще розуміти близьких і друзів, розрізняти добрі і погані вчинки.

Кожному з нас слід прагнути до найкращих якостей. Для цього потрібно мати у своєму сердечку доброту і любов, бажання кожному прийти на допомогу, зробити добро людям, чимось допомогти, вміти прощати людські слабкості, бути чесним, щедрим, працьовитим, з веселою усмішкою дивитись на світ. Бо в ньому ми недосконалі, у кожного є якісь вади, недоліки. Але людина здатна їх виправляти. Для цього потрібні лише бажання і сила волі.

 

  1.  Робота за підручником

Відкрийте підручники на с. 26.  Прочитайте текс і поділіться своїми думками щодо прочи­таного.

Що із прочитаного було вам знайоме?

Поясни, що означає  «бути хорошим»?

Які поради ви запам’ятали?

 

Розгляньте малюнок на с. 27.

Що ви бачите?

Якою була сестричка Марійка?

Що можна сказати про Петрика, який він.

Діти, хто такий егоїст?

 

Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 27.

Тобто, яка це людина?

Що, на вашу думку, означає вислів «жити для людей»?

Як назвати одним словом таку людину: «За сто робіт береться, і ні одна не вдається»;

«Як “на”, то чує, як “дай”, то глухий»?

Запам’ятайте! Життя — це зміни. Усе на світі змінюється. Людина не просто проживає своє життя, вона його будує, створює.

 

Розгляньте малюнки на с. 28 угорі.  Розкажіть, які зміни відбулися з не­мовлям

Мікрофон

Діти, зробіть висновок щодо змін.

 

Розгляньте малюнки на с. 28 унизу. Які винаходи людей змінили їхнє життя на краще?

Давайте подумаємо, що допомогло людині винайти такі винаходи?

 

Доповніть речення на с. 28. ланцюжком

Я виріс і змінився зовні, став…

Я навчився…

Можу прочитати …. слів за хвилину.

Навчився допомагати …

Умію бути ввічливим, коли…

 

3.Інтерактивна вправа. « Я зичу тобі добра»

Я зичу тобі добра ! Ходімо зі мною.

Ось нас уже двоє. Кого запросимо з собою?

Ми зичимо тобі добра!  Ходімо з нами.

Ось нас троє. Кого запросимо з собою?

Ми зичимо тобі добра! Ходімо з нами.

Ось нас четверо. Кого запросимо з собою?

Ми зичимо тобі добра!  Ходімо з нами.

Ось нас  п*ятеро.

 

Діти,  хто створює добро?   (Ми самі)

Хто людям добра  бажає, той і собі має.

 

4.Фізкультхвилинка

Якщо добрий ти, посміхнись – раз, два.

Руку дружби простягни – раз, два.

В танці разом покружляйте – раз, два, раз, два.

І на місці пострибайте – раз, два.

Побажайте всім добра – добра, добра.

До роботи нам пора – пора, пора.

 

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

 

Добро, повага, щедрість, співчуття проростає в наших душах і серцях завдяки старанням і бажанню його творити

Тому зараз я пропоную вам разом побудувати спільний дім Добра.

Першим кроком у будівництві буде закладання фундаменту

 

1.Вправа « Народна мудрість»

Кожна правильна відповідь  буде камінчиком у фундаменті нашого будинку.

Я починаю,  а ви продовжуйте

Життя дане для  …..             (добрих справ )

Не брудни криниці ,  ….       (бо схочеш водиці)

Добрі справи  ….                   (прикрашають людину)

Злий не вірить, …..               (що є добрі люди)

Що посієш, …                       (те й пожнеш)

Сварка до добра ….              (не доводить)

Чужим добром не ….           (забагатієш)

За добро …..                         (добром платять)

Молодці !

Отже, ми з вами заклали добрий фундамент, але який же це будинок, якщо в ньому немає стін?

Ми їх зараз зведемо, адже це дім  Добра,  і стіни в ньому мають бути міцними й надійними

 

2. Робота в групах

Об*єднаємось у 3 групи

Об*єднання зробимо  за принципом «Віра», «Надія», «Любов»

Подивіться  на дошку ви бачите три основні групи характеру

Перша: характер проявляється в спілкуванні з іншими людьми. (ваше відношення  до колективу, близьких, рідних)

Друга характер проявляється у ставленні до справи. ( до доручення, допомоги )

Третя характер проявляється у ставленні до себе. ( як ви себе оцінюєте)

З*ясуйте, які риси вдачі людини до якої групи належать

Отримайте риси вдачі, обговоріть їх.

 

Група «Віра» визначить риси вдачі у «став­ленні до інших людей»,

«Надія» —  «ставленні до справи».

«Любов» –   «ставленні до себе»,

Риси вдачі: Чуйність, самоповага, працьовитість, щедрість, самолюбство,        необов’язковість, доброта          , жадібність, вимогливість,   правдивість,

сумлінність, недбалість, упевненість у собі, чесність, хитрість,                                                                                                                                                                               акуратність.

( Після обговорення учні  виходять до дошки і розподіляють риси вдачі на три групи.)

Група «Віра»     Які ви обрали риси вдачі?

«Надія»

«Любов»

Отже, ви розумієте які риси   вдачі до якої групи належать

Тому й стіни нашого будинку вийшли міцними (прикр. стіни)

 

3.Робота за малюнками

Діти, давайте розглянемо вчинки дітей на верхніх малюнках.

Що роблять діти?

А що робить хлопчик на іншому малюнку?

Дайте характеристику   хлопцям?

А які ж це вчинки?

Що ми можемо розповісти про нижні малюнк.

А що робить дівчинка?

Як ми можемо охарактеризувати їх?

Які  вони зробили вчинки?

Діти, характер людини ми можемо розділити ще на дві гупи позитивні і негативні.

Позитивні це – добрі вчинки .            Негативні – погані

— Як ви вважаєте: коли людина народжується, у неї вже є характер

Від чого залежить, чи виросте дитина акуратною або недбалою; доброю або злою?

 

4.Вправа « Самооцінка»

Я пропоную вам вправу «Самооцінка», яка можливо вам допоможе стати кращими.

На столі у вас  лежать зелені і жовті  листочки.

На жовтих напишіть: яких рис характеру я хотів би позбутися?

На зелених напишіть: яких рис характеру я хотів би набути?

( напишіть  не менше 3 рис )

Давайте назвемо яких рис ви хотіли б позбутися. (я хочу позбутися..)

Зімнемо і викинемо.    (Викидання негативних рис)

Ми позбулися негативних рис.

Залишили позитивні риси.

Завдяки цьому в нашому будиночку з*явилось віконечко.

(чіпл. віконечко)

 

5.Ситуації  « Уявіть собі»

Старенька бабуся просить сходити в аптеку за ліками, а на вас чекають друзі .

Як ви вчините?

У клас залетіла пташка вона не може вилетіти на волю

Що будите робити в такій ситуації?

Завдяки вашим добрим справам  наш будиночок  матиме двері завжди відчинені для хороших справ.

(прикріп. двері)

Ми з вами заклали добрий фундамент, звели міцні стіни, зробили світле вікно, і відкриті двері.

Нашому будинку «Добра»  потрібний тепер гарний дах,  щоб захищав від палючої  ненависті,  образ, заздрощів та різних життєвих незгод.

 

6.Вправа «Словничок».

У світі існує безліч словників, але немає словника серця. Давайте спробуємо утворити його.

Діти, серце яке ?

Пригадайте випадки зі свого життя, коли ви відчували  сердечне тепло іншої людини ?

А тепер ті випадки, коли ви дарували частинку свого серця?

Чи поменшало у вас від цього  доброти, любові, співчуття?

Отже, якщо ми залишились такими добрими, чуйними і ніжними, то ми звели прекрасний дах.          (прикр. дах)

От ми з вами й збудували будинок «Добра» .Він гарний, міцний і просторий. Його мешканці будуть добрими і щасливими.

Але, як кажуть у народі , за життя людина має  збудувати  дім, посадити дерево і виховати дитину. Ми з вами збудували будинок  «Добра» , тепер давайте посадимо біля нього дерево.

(прикр. дерево)

Воно також буде незвичайним, бо це дерево Добрих рис.

А листочками на ньому будуть риси характеру доброї людини.

Пам*ятаєте,  ви  їх записували?  Прикріпіть їх до дерева  хороших рис і назвіть, яких рис ви б хотіли набути.

На нашому дереві Добрих рис не вистачає квіточок .Якщо ваші очікування справдились почепіть їх на дерево.

(Діти прикріпляють на дерево квіти.)

Яке гарне у нас деревце!  Якщо постійно робити добрі вчинки, то воно порадує нас щедрим  урожаєм плодів .

Ну от, тепер ми маємо будинок і дерево. А як же бути з вихованням дітей?

Я впевнена: якщо ви запам*ятаєте  все сказане сьогодні й пронесете у своїх серцях по життю, то неодмінно будете добрими, милосердними і вихованими

 

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

 

Які враження від  уроку ?

Сьогодні на уроці я навчилася

Мені вдалося

Я вважаю

 

V І. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С.26-28. Напишіть твір «Моя добра справа»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *