Виникнення християнства (бінарний урок історії та світової літератури)

Мета уроку:

– з’ясувати, як виникло християнство, якими були його перші кроки;
– що ми знаємо про життя Ісуса Христа, порівняти Біблію та історичні джерела;
– якими були перші християнські церкви;
– яким було ставлення римських імператорів до християнства;
– продовжити розвивати вміння будувати свою відповідь аргументуючи її історичними

фактами та літературними творами
– виховувати учнів у дусі християнської моралі.

Наочність і обладнання:

  • Ø  Біблія
  • Ø  Записи на дошці
  • Ø  Аудіозапис колокольного дзвону
  • Ø  Ікони
  • Ø  Карта Палестини часів Ісуса Христа
  • Ø  Стенд «Господні записи»


Тип уроку:    – вивчення нового матеріалу методом компаративного аналізу історичних джерел та “Біблії”

 

ХІД УРОКУ 

    – Звучать церковні дзвони. На їх фоні читається  Господня молитва: “Отче наш!…”

Вчитель літератури:    Ці, до болю знайомі, слова Господньої молитви… Ними починається і закінчується день. Ними людину приймають у цей світ, ними проводжають в останню путь. Ними починається будь-яка робота. Ними благословляють нас наші батьки. Ними ми звертаємось до Бога в радісні і скорботні хвилини…    Саме з них починається наша віра, наша релігія. Що ж таке релігія?

Вчитель історії:    РЕЛІГІЯ – віра людей у богів, тобто в таємничі надприродні сили, які управляють життям на Землі.    Існує багато релігій: язичницька (або поганська) – релігія, що є найдавнішою. Це віра в багатьох богів. Є ще буддиська, іудейська, мусульманська та інші.
– А МИ З ВАМИ ХТО?  (Християни)
– А ЩО Ж ЦЕ ЗА РЕЛІГІЯ ХРИСТИЯНСЬКА?

Вчитель літератури:  Християнська релігія – віра в єдиного Бога – Ісуса, а також в існування потойбічного світу, де праведники потрапляють до раю, а грішники – до пекла. Це віра в майбутній “страшний суд”, який забезпечить вічне життя лише праведникам.
Вчитель історії:    А ось як вона виникла, ми і поговоримо на нашому уроці.
Оголошується тема уроку. Діти її записують в зошит.
Вчитель історії: Перенесемось в той далекий час Римської імперії.
– ХТО ЗА ВІРУВАННЯМ БУЛИ РИМЛЯНИ?  (Язичники)
–  ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ? (Вірили в багатьох богів)
Їх існувало багато і верховним богом був … Юпітер. Язичеська релігія найдавніша. І в Римі вона була дуже поширена за часів республіки: людина відчувала свою цінність, і найбідніший громадянин міг узяти участь у виборах урядових осіб чи звернутись до народного трибуна.
Але в останні роки державою керував імператор. Більшість громадян були беззахисними перед владою. Це породжувало зневіру. Як не молились римляни своїм богам, вони їм мало в чому допомагали.

Вчитель літератури:  Уявіть собі величезне господарство. Давно зайшло сонце. Робочий день скінчився. Хочеться спати, болять від важкої праці руки, ломить спину. Але перед сном ці люди зберуться в окромному місці де-небудь за виноградниками і поведуть між собою розмову. «Напевно, перемогти рабовласників неможливо, – говорять вони. – Дуже сильний Рим, багато в імператора військ. Навіть великий Спартак не зумів звільнити нас. Не судилося, мабуть, нам перемогти рабовласників. Даремно ми приносимо жертви Юпітеру та Нептуну, Юноні та Фортуні, ці боги не чують наших молитов і не можуть допомогти нам. Не цим богам потрібно молитися. Існує тільки один могутній і добрий бог, що може врятувати нас. Він спустився з неба на землю, щоб врятувати нас, знищити жорстокий Рим. Цей бог зробить бідняків щасливими: кожен отримає у сто разів більше, ніж мав. Тільки бог звільнить нас від рабства і принесе добробут у наші будинки…»

Вчитель історії: Та й відкриття вчених довели, що сонце, вітер, земля – це не Боги, а самостійні явища природи… Де ж вихід? Хто допоможе людям у їхньому житті? До кого звертатись? Саме в цей період в далекій Палестині (яка була провінцією Римської імперії) з’являється людина, яка проповідує, що можна бути щасливим, тільки в своєму житті потрібно дотримуватись певних правил. (Додаток 1)
– ХТО ЦЕЙ ПРОПОВІДНИК? (Ісус Христос)
– ЗВІДКИ МИ ДІЗНАЛИСЯ ПРО НЬОГО?  (з Біблії)

Вчитель літератури: Священною книгою християн була і є Біблія, яка проповідує основний зміст християнської релігії. Давайте згадаємо з яких частин складається Біблія і про що кожна частина. (Учням пропонується згадати матеріал з зарубіжної літератури і скласти таблицю – Додаток 2)

                                               Біблія

Старий Завіт                                                       Новий Завіт

Виникнення світу                                           Життя Ісуса Христа

– ТОЧНІШЕ З ЧАСТИНИ БІБЛІЇ, ЯКА НАЗИВАЄТЬСЯ ЄВАНГЕЛІЄ, ЩО ОЗНАЧАЄ ЦЯ НАЗВА? (Блага вість)
– ЩО ВИ ЗНАЄТЕ ПРО ІСУСА ХРИСТА З БІБЛІЇ, ДЕ ВІН НАРОДИВСЯ? ( учні працюють з Біблією та картою)

Вчитель літератури:    Досягнувши тридцяти років, Ісус подався мандрувати, збираючи навколо себе апостолів (своїх учнів і прибічників). Зустрівши на березі річки Йордану святого проповідника Іоанна, Ісус прийняв від нього хрещення й почав проповідувати серед простого іудейського люду ідеї справедливості та милосердя,  повчати, що виконуючи Божі заповіді, можна потрапити в рай і отримати царство небесне.
– ЩО Ж ЦЕ ЗА    БОЖІ ЗАПОВІДІ? ( стенд “Господні заповіді”).
Нагадую основні з них:
а) не вбивай;
б) не кради;
в) шануй батька свого;
г) люби ближнього свого, як себе
та інші.

Вчитель історії:    Саме він, Ісус Христос, став засновником нової, християнської, релігії. Зрозумівши, як багато несправедливості коїться у світі, проник любов’ю до людей, намагаючись  їм допомогти.
Вчитель літератури:    – ЧОГО ГОСПОДЬ ПОСЛАВ НА ЗЕМЛЮ СВОГО СИНА? (щоб спасти людей).
– А ЩО ОЗНАЧАЄ ІМ’Я ХРИСТОС? (Мессія – по-єврейські а Христос – по-грецьки -СПАСИТЕЛЬ). Саме за ім’ям Христа ця релігія і отримала назву – ХРИСТИЯНСЬКА.
Вчитель історії: А чи є історичні докази земного життя Ісуса Христа? Так, у 1971 році було зроблено нове відкриття – знайдено арабську копію тексту єврейського історика Йосифа Флавія, в якому не прихильник, а, навпаки, противник християнства розповідав історію життя Ісуса Христа.   Підтверджено, що в Галілеї жив проповідник по імені Ісус (Ієшуа) приблизно з 5-29 рр. н.  Відомо, що на початку своєї діяльності він прийшов до Іоанна Хрестителя, який здійснив над ним обряд хрещення. Після цього Ісуса було проголошено Месією, тобто Спасителем світу.  А ще з історії ми дізнаємось, що події ці відбуваються за часів царя Ірода Великого, який правив з 37 р. до н.е.

Вчитель літератури:  Про Ірода ми читаємо і в Біблії. Саме він хотів вбити народженого Ісуса і наказав вбити всіх немовлят, і у Віфліємі текли ріки дитячої крові. (знаходимо текст в Біблії)

Вчитель історії:     Історією підтверджено, що в Іудеї з 26 по 37 рр. н.е. був прокуратором  (намісником римського імператора) Понтій Пілат.  Єрусалімські жерці  боялися проповідей Ісуса, і тому вирішили з ним розправитися. Боялися його і римляни. Відбувся суд, який звинуватив Ісуса Христа в тому, що він хоче зруйнувати Римську імперію, і виступає проти Римського імператора. Суд засудив Ісуса Христа до смертної кари – розп’яття на хресті (це була найжорстокіша кара в Римі). А щоб виконати вирок, його мав затвердити Прокуратор.

Вчитель літератури:    Саме Понтій Пілат визнав невинного Ісуса винним і погодився з тим, щоб розіп’яли Ісуса на хресті.
– А РИМЛЯНИ Ж НЕ ЗНАЛИ, ЯК ВИГЛЯДАЄ ІСУС ХРИСТОС? ЯК ЖЕ ВОНИ ЙОГО ПІЗНАЛИ? Біблія говорить про те, що один з учнів Ісуса Христа – Іуда – погодився показати його римлянам за 30 срібників. Він сказав: “Кого я поцілую, той і є Ісус Христос”.
Ось так він зрадив свого вчителя і віддав його на страдницьку смерть. (знаходимо уривок в Біблії)

– ЗА ЩО Ж ЗАГИНУВ ІСУС ХРИСТОС, ПРИЙНЯВШИ ТАКУ СТРАШНУ СМЕРТЬ? (щоб врятувати від загибелі людство, розплатився за гріхи людей).

Вчитель літератури:    Після смерті Ісуса Христа, його воскресіння і вознесіння на небеса, його учні (апостоли) понесли його вчення по світу… Так з’явилася нова релігія – християнство.

Вчитель історії:    – РИМЛЯНИ СХВАЛЬНО ЇЇ ЗУСТРІЛИ?

Звернемося до поеми Т.Шевченка «Неофіти» (ст. 250)

 

Ликує Рим. Перед кумира                          Руїну слави

Везуть возами ладан, миро,                                   Рим пропиває…

Женуть гуртами християн                          … І леопард

У Колізей. Мов у різниці                            Із льоху вискочив на сцену,

Кров потекла. Ликує Рим!                         Ступив, зирнув… І полилась

І гладіатор, і патрицій,                                Святая кров. По Колізеї

Обидва п`яні. Кров і дим                            Ревучим громом пронеслась

Їх упоїв.                                                        І стихла буря…

Вчитель історії:   Християни жорстоко переслідувалися, їх страчували. Тому вони збиралися таємно, і перші церкви існувалии в катакомбах. Багато вірних християн прийняли мученицьку смерть за віру.

Вчитель літератури: Ось приклад : В часи гоніння християн жили святі мучениці Віра, Надія, Любов та їхня мати Софія. Довідавшись про те, що вони християни, імператор вирішив примусити їх відмовитися від своєї віри і на знак цього скласти жертву богині Артеміді. Але дівчатка (Вірі було 12 років, Надії – 10, а Любові – всього 9) відмовились. Тоді сестер били палицями, а їхню матір змушували дивитись на страждання дітей…»

Вчитель історії:   І тільки наприкінці IV ст. н.е. імператор Феодосій остаточно заборонив язичництво. І впродовж V – першої половини VI ст. дохристиянські  вірування греків та римлян поступово зникли. Не стало розмаїття богів. Люди почали вірувати в єдиного Бога.  Християнську релігію прийняли і інші народи Римської імперії та поза її межами, понад 1000 років тому християнство прийшло і на українську землю.
У 988 році київський князь Володимир Великий вихрестив Русь. Наші предки прийняли християнство.
І сьогодні ми з вами віримо в єдиного Бога Ісуса Христа. І будуючи своє життя, намагаємось слідувати його заповітам.
– ЯКІ Ж ЗАПОВІДІ ХРИСТА Є НАСТАНОВОЮ В НАШОМУ ЖИТТІ?

Вчитель літератури: 

Є 7 заповідей духовного милосердя:
1. Грішника навернути
2. Нерозумного навчити
3. В сумніві порадити
4. Сумного потішити
5. Кривди терпеливо зносити
6. Образи щиро прощати
7. Молитись за живих і померлих

Є 7 заповідей тілесного милосердя:
1. Голодного нагодувати
2. Спраглого напоїти
3. Голого одягнути
4. Подорожнього в дім прийняти
5. Недужого відвідати
6. Ув’язненого відвідати
7. Померлого поховати

Вчитель історії:    З далекої римської провінції Палестина прийшло до нас християнство, яке стало моральним дороговказом людям, підтримкою і надією людства.
Не дарма Біблію називають Книгою книг. В ній зібрано досвід багатьох поколінь людей. І якщо ви хочете прожити своє життя гідно – компасом в житті буде християнська мораль.
Мудрі люди говорять (Запис на дошці):

ПРОЧИТАЙ БІБЛІЮ! НАВІТЬ ЯКЩО НА ЦЕ ПІДЕ РІК ЖИТТЯ,

МУДРОСТІ З НЕЇ ВИСТАЧИТЬ НА ВСІ РОКИ, ЩО ЗАЛИШИЛИСЬ.

Ось мабуть тому Біблія є найпопулярнішою книгою в світі.

Вчительи літератури:    Можна по-різному ставитись до релігії, до християнства, до Біблії, до життя Ісуса Христа. Сприймати їх чи сумніватися. Але одне залишається незаперечним:
“НА ВІРІ, НАДІЇ, ЛЮБОВІ”  тримається життя людства. – І віруючі ми, чи не дуже… І в радості, і в горі з молитвою ми звертаємось до Бога, до Ісуса Христа, сподіваючись, що він нам допоможе.
– Релігія, як і культура, є той ланцюжок, який продовжує життя прийдешніх поколінь, який об’єднує Минуле, Сьогодення, Майбутнє в єдине ціле, що називається ЖИТТЯ!
– Ми з вами, наші рідні і близькі, наша Батьківщина (батьківська земля) – це наше життя. І саме за них ми молимось в своїх молитвах.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *