Єдиний урок «Я вклонюся священній землі, тій землі, що для мене, як мати»

Єдиний урок

«Я вклонюся священній землі, тій землі, що для мене, як мати»

 

Мета: – ознайомити учнів з документальними сторінками Дніпропетровської області ( утворення, територія, поділ на адміністративні райони, чисельність населення…);

– формувати  основні поняття  про суспільство, державу, націю, народ;     – почуття поваги та гордості за рідний край, мову, культуру;

27 лютого 2014 року Дніпропетровська область буде святкувати 82-річницю створення.

Дніпропетровщина – це неповторний край щедрості землі та багатства, краси та ніжності, материнської любові та батьківського наказу. З сивої давнини бере початок історія Придніпровя. Тут народилися воїни, які боронили рідну землю від ординських і турецьких завойовників. Дніпропетровщина – батьківщина запорізького козацтва. З восьми січей пять було розташовано на території нинішньої області

Дніпропетровська область – один з найбільш економічно розвинених регіонів України. Вона характеризується вигідним географічним положенням, багатими природними ресурсами, потужним промисловим та науковим потенціалом, розвинутим сільськогосподарським виробництвом, високим рівнем розвитку транспорту і зв’язку.

На території 31,9 тис. кв. км (5,3% площі України) мешкають, за даними на 1 січня 2011 року, 3336,5 тис. осіб (7,3%).
В адміністративно-територіальному відношенні Дніпропетровська область поділяється на 22 адміністративні райони та 13 міст обласного підпорядкування.

На території області налічується:
     населених пунктів – 1504, в тому числі міських – 69, сільських – 1435.
В області проживають представники більш ніж 80 національностей, найбільшу частку після українців (79,3%) складають росіяни – 18%.

     Головна водна артерія країни – ріка Дніпро (довжина по території області – 261 км.), магістральні залізничні і шосейні дороги мають вихід до Донбасу, Криму, портів Чорного і Азовського морів, індустріальних центрів України та близького зарубіжжя.
Область розташована у степовій і лісостеповій фізико-географічних зонах (ліси займають 3,9% території області).

Історичні відомості
     Дніпропетровщина – має багату і славну історію, яка сягає у сиву давнину століть і тисячоліть. Перші сліди пралюдини, знайдені тут, відносяться ще до епохи раннього кам’яного віку, вже 150 тисяч років тому давні люди почали заселяти береги Дніпра.

     В восьмому – дев’ятому століттях до нашої ери на території області знаходився центр держави – Великої Скіфії.

     З тих часів в області було створено 9,5 тисяч курганів – місць захоронення древніх скіфів.

     За часів Київської Русі (IX-XII століття) Придніпров’я межувало з кочівниками і мало з ними активні торговельні контакти. Дніпром пролягав знаменитий торговельний шлях світового значення “Із варяг у греки”. Дніпром вели на Візантію свої дружини київські князі.
Яскравою сторінкою історії краю були часи козацтва та виникнення однієї з перших у світі демократичних республік – Запорізької Січі.

     Город Катеринослав було закладено за наказом Григорія Потьомніна в 1777р. на території сучасного Новомосковська, але постійні розливи рік, заболоченість території змусила Катерину ІІ в 1784 році перенести місто на більш високий правий берег Дніпра. Офіційною датою заснування є 1787 рік, коли Катерина ІІ під час подорожі по південним місцям заклала перший камінь в будівництво Преображенського собору.

     Великі зрушення в житті краю пов’язані з відкриттям наприкінці ХІХ століття значних родовищ корисних копалин – вугілля, залізної та марганцевої руд, тощо. В цей час Катеринославська губернія швидко перетворюється на центр промисловості Півдня Російської імперії.
В ті часи Дніпропетровщину називали Новою Америкою – краєм промислової революції та індустріалізації, який приваблював до себе людей.

У жовтні 1802 року була створена Катеринославська губернія, до складу якої увійшла і територія сучасної Дніпропетровської області.

На початку 20 століття область посідала одне з перших місць в світі за рівнем концентрації промисловості.
27 лютого 1932 року на базі 5 округів була утворена Дніпропетровська область.

     Дніпропетровська область є унікальною за різноманітністю і запасами корисних копалин. Про багатство надр області відомо не тільки у державі, Європі а й у світі, адже тут зосереджені унікальні родовища копалин. Область володіє близько 50% загальнодержавних запасів корисних копалин.
Забезпеченість мінеральними ресурсами більша ніж втричі в порівнянні з загальнодержавним рівнем.
В області видобувається 100% марганцевої, майже 80% залізної руди, видобуваються також вугілля, уран, рідкоземельні метали, каолін та граніти, нафта та газ. За кількістю розвіданих запасів та річним обсягом видобутку Криворізький залізорудний басейн займає перше місце в Україні. Одним з найбільших у світі є Нікопольський басейн марганцевих руд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *